Szybka Kolej Miejska w Warszawie - Zielona firma

W trosce o osoby mające trudności w obsłudze strony przygotowaliśmy kilka ułatwień.
W każdej chwili możesz wywołać okno z opcjami za pomocą skrótów.

  • Internet Explorer, Chrome oraz Safari - kombinacja klawiszy Alt + litera c.
  • Firefox - kombinacja klawiszy Alt + Shift + litera c

Możesz również powiększać lub pominiejszać stronę, jeśli czcionka jest dla ciebie zbyt mała.

  • Aby powiększyć widok strony oraz litery skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku + .
  • Aby zmniejszyć widok strony skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku - .
  • Aby przywrócić stronę do oryginalnych rozmiarów skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz cyfry 0.

Możesz również zmienić kontrast strony. Skorzystaj z przycisków poniżej.Możesz przełączyć się na tekstową wersję strony.

Jesteś tutaj > Strona główna > O nas > Zielona firma

« powrót

Zielona firma

Powołując Szybką Kolej Miejską założono , że SKM będzie posiadała najnowszy tabor . Dziś to 32 pociągi - przestronne, ergonomiczne i bezpieczne - których średnia wieku oscyluje w granicach 4 lat. To pozwala mówić spółce, że jest „zieloną „firmą. Pociągi zbudowane są z materiałów, które w 80 procentach ulegają recyklingowi. Przykładowo głównym składnikiem materiału wygłuszającego oraz izolacyjnego jest w pełni degradowana celuloza. Także szyby w procesie likwidacji są mielone i mogą zostać przetopione oraz ponownie użyte do produkcji materiałów niższej jakości. Z kolei zużyte elementy stalowe, aluminiowe czy miedziane - konstrukcja koła, ramy wózków, przewody ciśnieniowe- transportowane są do huty i przetapiane do kolejnego użycia; one w stu procentach podlegają recyklingowi.


Pojazdy SKM są mniej energochłonne niż pociągi starszego typu. Podczas hamowania odzyskują energię elektryczną, a lżejsza konstrukcja z zaawansowanej technologicznie stali pozwala na mniejsze jej zużycie. Z kolei szczelność i izolacja pudeł oraz umożliwienie indywidualnego korzystania z otwarcia drzwi przez pasażera, pozwala efektywniej nadzorować zużycie energii .Zastosowanie hamulców tarczowych, wykorzystanie zawieszenia pneumatycznego pudeł taboru, skutecznie ogranicza emisję hałasu od części trących; nie stwarza również zagrożenia pożarowego na liniach kolejowych. Materiały, z jakich powstają pojazdy to ważny element kultury technicznej firmy, bo świadczy o szacunku, z jakim SKM podchodzi do ochrony natury kupując pojazdy sprzyjające środowisku. Innymi słowy ekologiczne pociągi SKM na pewno są zieloną alternatywą dla samochodów.

 
 
 

Masz pytania? Zadzwoń na infolinię (24h/dobę)

19 115

Koszt połączenia z numerem specjalnym 19 115 jest zgodny z taryfą operatora osoby dzwoniącej