Szybka Kolej Miejska w Warszawie

W trosce o osoby mające trudności w obsłudze strony przygotowaliśmy kilka ułatwień.
W każdej chwili możesz wywołać okno z opcjami za pomocą skrótów.

  • Internet Explorer, Chrome oraz Safari - kombinacja klawiszy Alt + litera c.
  • Firefox - kombinacja klawiszy Alt + Shift + litera c

Możesz również powiększać lub pominiejszać stronę, jeśli czcionka jest dla ciebie zbyt mała.

  • Aby powiększyć widok strony oraz litery skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku + .
  • Aby zmniejszyć widok strony skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz znaku - .
  • Aby przywrócić stronę do oryginalnych rozmiarów skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz cyfry 0.

Możesz również zmienić kontrast strony. Skorzystaj z przycisków poniżej.Możesz przełączyć się na tekstową wersję strony.

Jesteś tutaj > Strona główna > Aktualności > 16 września - Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego

« powrót

Aktualności  /   16 września 2019
Autor  /  administrator

16 września - Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego

16 września jest Dniem Maszynisty. Inicjatorem święta jest organizacja "Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE" zrzeszająca około 65 tysięcy maszynistów z Belgii, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Włoch, Chorwacji, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Serbii, Słowacji, Hiszpanii, Czech i Węgier.

16 września - Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego

Warto przypomnieć, że pierwszym maszynistą w Polsce był Leon Miastowski, który w 1844 roku jako pierwszy na ziemiach polskich poprowadził parowóz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W 2017 roku na prośbę Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. J. Waldorffa Szybka Kolej Miejska wsparła finansowo renowację nagrobka L. Miastowskiego, który znajduje się na Starych Powązkach.

Pierwszy raz w Polsce, Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego był obchodzony w 1996 roku. Obecnie w Polsce święto to obchodzi około 17,5 tys. osób, bo tyle według danych Urzędu Transportu Kolejowego, ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów kolejowych. W Szybkiej Kolei Miejskiej pracuje dziś 105 maszynistów.

Statystyczny maszynista ma 48 lat, najmłodszy 21 lat, najstarszy 74 lata (maszynista zakładowy). W przypadku maszynistów pojazdów trakcyjnych (maszynisty z licencją i świadectwem), najmłodszy ma 22 lata, a najstarszy 73 lata. Zgodnie z danymi w rejestrze maszynistów UTK, 18 kobiet wykonuje ten zawód. Pierwszą maszynistę kobietę zatrudniły Koleje Wielkopolskie w 2012 roku.

Mówi się, że maszynista idzie na "służbę", nie do pracy. Wywodzi się to stąd, że przed wojną praca na kolei była służbą mundurową. Zawód kolejarza cieszył się wielkim szacunkiem i uznaniem. Maszynistami byli nawet królowie. Borys III Bułgarski prowadził lokomotywę Orient Expressu, przez własny kraj. Także władca Rumunii Ferdynand był maszynistą kolejowym, prowadząc przez Rumunię luksusowe pociągi Orient Express na trasie Paryż - Konstantynopol i z powrotem.

 
 
 

Masz pytania? Zwróć się do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (24/7)

(22) 19 115

Koszt połączenia z numerem specjalnym (22) 19 115 jest zgodny z taryfą operatora osoby dzwoniącej

Tłumacz migowy Kontakt z tłumaczem migowym online - kliknij aby skorzystać »